- Vad är enhetskostnaden?
- Variabla och fasta enhetskostnader
- Enhetskostnad och jämviktsanalys
- Hur beräknas det?
- Varianter i formeln
- exempel
- ABC Company
- Restaurang XYZ
- referenser
Den enhetskostnaden är den totala utgifter av ett företag för produktion, lagring och försäljning av en enhet av en produkt eller tjänst i synnerhet. Det är en synonym för kostnaden för sålda varor och försäljningskostnaderna.
Det är ett mått på kostnaden för ett företag att bygga eller skapa en produkt. Detta bokföringsmått inkluderar alla fasta och rörliga kostnader i samband med produktionen av en vara eller tjänst.
Källa: pixabay.com
Att känna till enhetskostnaden hjälper företagare att avgöra när de kommer att börja tjäna pengar, vilket hjälper till att prissätta produkter med det i åtanke. Ger en dynamisk översikt över intäkter, kostnader och vinstrelationer.
Men typiska fasta och rörliga kostnader skiljer sig mycket mellan olika branscher. Av denna anledning är jämförelsen i jämförelse generellt mer vältalig mellan företag inom samma bransch. Att definiera en brytpunkt som "hög" eller "låg" måste göras inom denna miljö.
Vad är enhetskostnaden?
Enhetskostnad är ett avgörande kostnadsmått i den operativa analysen av ett företag. Att identifiera och analysera enhetens kostnader för ett företag är ett snabbt sätt att kontrollera om ett företag producerar en produkt på ett effektivt sätt.
Variabla och fasta enhetskostnader
Framgångsrika företag letar efter sätt att förbättra de totala enhetskostnaderna för sina produkter genom att hantera fasta och rörliga kostnader. Fasta kostnader är produktionskostnader som inte beror på volymen av producerade enheter.
Några exempel är hyra, försäkring och användning av utrustning. Fasta kostnader, såsom lagring och användning av produktionsutrustning, kan hanteras genom långsiktiga hyreskontrakt.
Variabla kostnader varierar beroende på produktionsnivån. Dessa kostnader delas vidare upp i specifika kategorier, såsom direkta arbetskraftskostnader och direkta materialkostnader.
Direkta arbetskraftskostnader är de löner som betalas till de som är direkt involverade i produktionen, medan direkta materialkostnader är kostnaden för material som köps och används i produktionen.
Leverans av material kan förbättra rörliga kostnader från den billigaste leverantören eller lägga ut produktionsprocessen till en effektivare tillverkare. Apple lägger till exempel ut sin iPhone-produktion till Foxconn of China.
Enhetskostnad och jämviktsanalys
Enhetens kostnad för ett företag är ett enkelt mått för att beräkna lönsamhet. Om enhetskostnaden, inklusive fasta och rörliga kostnader, beräknas till $ 5,00 per enhet, genererar en försäljning av en enhet för $ 6,00 en vinst på $ 1,00 för varje försäljning.
Ett försäljningspris på $ 4,00 skapar en förlust på $ 1,00, även om denna analys inte exakt fångar all marknadsaktivitet.
Till exempel har en produkt ett lönsamt pris på $ 7,25. Om den här produkten inte säljs kommer den att skapa en förlust. Förlusten ligger i dess enhetskostnadsvärde på $ 5,00, och kanske också i extrakostnader för returfrakt och bortskaffande.
Omvärdering till 4,00 $ kan generera en kostnad per förlust på 1,00 $ per enhet, men om produkten säljs till detta pris kan en större förlust undvikas.
Hur beräknas det?
Enhetskostnad härrör ofta när ett företag producerar ett stort antal identiska produkter. Denna information jämförs sedan med den budgeterade eller standardkostnadsinformationen för att se om organisationen lönsamt producerar varor.
Enhetskostnaden genereras från de rörliga och fasta kostnaderna som uppstår genom en produktionsprocess, dividerat med antalet producerade enheter. Beräkningen av enhetskostnaden är:
(Totala fasta kostnader + Totala rörliga kostnader) / Totalt producerade enheter.
Enhetskostnaden bör minska när antalet producerade enheter ökar, främst på grund av att de totala fasta kostnaderna kommer att spridas över ett större antal enheter. Därför är enhetskostnaden inte konstant.
Till exempel har ABC Company totala rörliga kostnader på $ 50 000 i maj och totala fasta kostnader på $ 30 000, vilket det uppstod när de producerade 10 000 enheter. Kostnaden per enhet är:
($ 30.000 + $ 50.000) / 10.000 enheter = $ 8 enhetskostnad.
Följande månad producerar ABC 5 000 enheter till en rörlig kostnad på 25 000 USD och samma fasta kostnad på 30 000 USD. Enhetskostnaden är:
($ 30.000 + $ 25.000) / 5.000 enheter = $ 11 enhetskostnad.
Varianter i formeln
I ledningsredovisning är det vanligt att ignorera fasta kostnader vid beräkning av enhetskostnader, eftersom fasta kostnader kan ligga utanför kontrollen av verksamheten, och det största problemet är att utvärdera produktionseffektiviteten.
Till exempel, om ett företag köper ny IT-utrustning för att effektivisera försäljnings- och administrationsfunktioner, inklusive dessa kapitalinköp i enhetskostnadsformeln, ökar den totala enhetskostnaden.
Från företagets övergripande ekonomiska perspektiv kan det vara korrekt, men det återspeglar inte produktionseffektiviteten under den period då kapitalinköpet görs.
Denna variation i enhetskostnader benämns ofta kostnaden för sålda varor. Generellt genererat för internt bruk inom ett företag.
exempel
ABC Company
Anta att det kostar företaget ABC 10 000 dollar att köpa 5 000 objekt som det kommer att sälja på sina försäljningsställen. Enhetskostnaden för företag ABC kommer då att vara: $ 10 000/5 000 = $ 2 per enhet.
Att beräkna enhetskostnader är ofta inte så enkelt, särskilt i tillverkningssituationer.
Normalt innebär enhetskostnader att ha rörliga kostnader, vilka är kostnader som varierar med antalet tillverkade enheter, och fasta kostnader, vilket är kostnader som inte varierar med antalet tillverkade enheter.
Restaurang XYZ
På Restaurant XYZ, som bara säljer pepperonipizza, kan de varierande utgifterna för varje såld pizza vara:
- Mjöl: $ 0,50.
- Jäst: $ 0,05.
- Vatten: $ 0,01.
- Ost: $ 3,00.
- Pepperoni: $ 2,00.
- Totalt: 5,56 $ per pizza.
Å andra sidan kan de månatliga fasta utgifterna som Restaurant XYZ måste betala vara:
- Arbetarlöner: 1 500 $.
- Hyra: 3 000 dollar.
- Försäkring: 200 $.
- Reklam: 500 $.
- Verktyg: $ 450.
- Totalt: 5 650 USD.
Om Restaurang XYZ säljer 10 000 pizzor per månad, skulle enhetskostnaden för varje pizza vara: Enhetskostnad = $ 5,56 + (5 650 USD / 10 000) = 6 625 USD
referenser
- Investering Answers (2019). Enhetskostnad. Hämtad från: investinganswers.com.
- Julie Young (2019). Enhetskostnad. Investopedia. Hämtad från: investopedia.com.
- Steven Bragg (2018). Hur man beräknar kostnad per enhet. AccountingTools. Hämtad från: accountingtools.com.
- Studie (2019). Enhetskostnad: Definition, formel och beräkning. Hämtad från: study.com.
- Scott Shpak (2018). Hur man bestämmer enhetskostnaderna för produktion. Småföretag - Chron. Hämtad från: smallbusiness.chron.com.