- Vad är enhetspriset?
- Välj enheter
- Prisvisning
- Kvalitetsskillnader
- Hur beräknas det?
- exempel
- Exempel 1
- Exempel 2
- referenser
Enhetsprisets enhet är kostnaden för en enda måttenhet för objektet, som säljs i större eller mindre mängd än den enskilda enheten. Priset för ett visst antal enheter för en artikel divideras med antalet enheter för att hitta enhetspriset för den artikeln.
Enheter kan vara enskilda föremål, till exempel kakor i en låda, eller de kan vara viktade mängder, till exempel gram eller kilogram. Till exempel, för att hitta enhetspriset på 12 uns soppa vars pris är $ 2,40, dela $ 2,40 med 12 gram för att få enhetspriset på soppa, vilket skulle vara $ 0,20 per uns.
Källa: pexels.com
Ofta vill du bestämma vilken av två givna artiklar som är ett "bästa köp." I sådana fall hittas enhetspriset för varje artikel och sedan jämförs deras enhetspriser. Produkten med det lägsta enhetspriset anses vara det "bästa köpet".
Det placeras vanligtvis på hyllan under produkten. Hyllaetiketten visar artikelns totala pris och enhetspriset för matvaran.
Vad är enhetspriset?
Enhetspriset hjälper konsumenterna att jämföra priserna på förpackade produkter när dessa produkter inte säljs i lika stora mängder. Du kan titta på artiklarna på hyllan i en gemensam stormarknad och du kommer att se att var och en visas till ett visst pris.
Detta pris gäller dock hela paketet, vilket kan göra det svårt att jämföra olika storlekar på samma produkter.
Enhetspriset berättar köparna hur mycket de betalar för varje enhet i paketet, vilket ger dem möjlighet att jämföra äpplen med äpplen.
Välj enheter
Enheten som en handlare väljer som bas för enhetspriset beror på hur produkten förpackas och säljs.
Om det säljs i vikt, säger riktlinjerna att handlaren kan använda gram, kilogram eller 100 g enheter.
Om du säljs med torr volym, använd liter eller 100 ml enheter. Vid försäljning med flytande volym används kvarter, gallon, liter eller 100 ml enheter.
Om du säljer efter område, som tyg eller gräs, använd kvadratmeter, kvadratmeter, kvadratmeter eller kvadratcentimeter.
Om produkten säljs av räkningen är enheten varje enskild artikel i paketet.
Oavsett vilka enheter köparen väljer måste priserna visas i enhetliga enheter för liknande produkter. En butik ska inte prissätta apelsinjuice i gallon, utan äppeljuice i liter.
Prisvisning
Enhetspriser som är högre än en dollar bör endast identifieras till närmaste öre. Till exempel skulle en 20 kilo påse med hundmat som säljer för $ 26,79 ha ett visningsenhetspris på $ 1,34 per kilogram, även om det faktiska priset per kilogram är $ 1 3395.
För enhetspriser mindre än en dollar tillåter riktlinjerna köpmän att visa enhetspriser till närmaste öre eller till närmaste tiondel av ett öre. Men vad som än väljs, det måste vara konsekvent i hela butiken.
Kvalitetsskillnader
Det måste beaktas att prissättning av enheter inte söker ta hänsyn till produktens kvalitet. Märkesvaror har ofta betydligt högre enhetspriser än generiska eller butiksmärken.
Det är helt upp till köparen att bestämma om skillnaden i kvalitet är värd skillnaden i pris.
Hur beräknas det?
Den matematiska formeln som används för att beräkna enhetspriset är som följer: Enhetspris = Produktpris / kvantitet.
Enhetspriset är det som gör det möjligt för en köpare att veta vad som är det bästa köpet att göra: om en 20 kg påse med hundmat som säljer för 13,95 dollar, eller en 15 kg påse som säljer för 10,69 $.
För att få enhetspriset, dela helt enkelt priset på paketet med antalet enheter som det innehåller.
I exemplet ovan har påsen på 20 kilo som säljer för 13,95 dollar ett enhetspris på 69,75 cent per kilo, medan påsen på 15 kilo som säljer för $ 10,69 har ett enhetspris på 71, 27 cent per kilo.
Även om paketet med 20 kg är högre, är paketet med 15 kg dyrare per enhet.
Pengar kan sparas när du jämför kostnaden för samma mat i behållare av olika storlekar eller olika märken.
exempel
Exempel 1
Scott gillar verkligen chokladkakor och vill få det bästa möjliga erbjudandet. Är det bättre för honom att köpa tre barer för $ 2,25 eller vardera för $ 0,79?
För att Scott ska fatta det bästa prisbeslutet måste han i första fall bestämma priset på en chokladkaka och dela det totala priset på 2,25 dollar mellan de tre staplarna. $ 2,25 / 3 = $ 0,75.
Detta gör att han kan jämföra de två enhetspriserna, vilket gör det billigare för Scott att köpa de tre chokladkakorna för $ 2,25. Detta beror på att var och en kostar $ 0,75 jämfört med $ 0,79 som det skulle kosta om du köpte dem separat.
Ibland kan livsmedel som är förpackade i storleken "jätten" eller "familjen" verka som det bästa köpet. Du kanske tror att det inte kostar så mycket som två eller tre mindre paket att köpa en stor container.
Men större containrar kostar inte alltid mindre än mindre. Det är viktigt att titta på enhetspriset och jämföra detta pris.
Exempel 2
Becky äter spannmål till frukost varje morgon. Skulle det vara bättre för henne att köpa en låda med en spannmål på 550 gram för $ 2,50 eller en låda på 1 kg för $ 5,00?
För att göra detta måste du först beräkna priset per gram på 550 gram-lådan. Det görs genom att dela priset på lådan med 550, tack vare en enkel regel om tre.
Priset på ett gram spannmål för det första boxalternativet skulle då vara: $ 2,50 / 550gr = $ 0,004545.
Priset per gram av lådan på 1 kilogram (1000 gram) beräknas sedan, med användning av en regel om tre.
Priset på ett gram spannmål för alternativet för andra lådan skulle då vara: $ 5,00 / 1000gr = $ 0,005.
Genom att beräkna priset per gram för varje spannmålslåda inser Becky att det är en bättre affär för henne att köpa 550 gram-lådan.
referenser
- Cam Merritt (2019). Hur fungerar enhetspriser? Småföretag - Chron.com. Hämtad från: smallbusiness.chron.com.
- University of Massachusetts (2019). Enhetspris. Hämtad från: umass.edu.
- University of Alberta (2019). Enhetspris. Hämtad från: sites.ualberta.ca.
- Tutorialspoint (2019). Hitta ett enhetspris. Hämtad från: tutorialspoint.com.
- Wiki How (2019). Hur man beräknar och jämnar enhetspriser i butiken. Hämtad från: wikihow.com.